Поклонници от много страни вече се стекоха при храма „Възкресение Христово“ в Ерусалим в очакване на чудото на запалването на Благодатния огън.
Храмът може да побере 10 хил. души. Обикновено очакването продължава 3 – 5 часа.
Чудото на Благодатния огън става в параклиса на Божи гроб (кувуклия) в съботата преди неделята на Възкресение. За да се пресекат всякакви спекулации дали чудото не е някаква форма на измама, събитието протича при специален надзор – параклисът се проверява предварително, за да няма в него нищо, което да може да предизвиква възпламеняване, след което вратите му се запечатват.
В деня на чудото той се отваря и в него влизат само православният патриарх на Ерусалим – Теофил III, и арменски прелат.
Когато се случи чудото с Благодатния огън първо се запалват кандило и 33 свещи – колкото са били земните години на Христос.
В първите минути на запалването си Благодатният огън не пари и не изгаря. /bTV
Вашите коментари