Транспортната комисия в Общинския съвет поиска от кмета Благомир Коцев пълна справка за новата билетна система и градския транспорт във Варна

19:52, 17 Юни 2026
Транспортната комисия в Общинския съвет поиска от кмета Благомир Коцев пълна справка за новата билетна система и градския транспорт във Варна

Комисията по транспорт към Общински съвет – Варна взе единодушно решение да изпрати официално писмо до кмета на града Благомир Коцев с настояване за подробна информация относно изпълнението на договора за въвеждане на новата билетна система в градския транспорт. Документът, сключен преди близо година, е обект на засилен интерес от страна на съветниците, които искат да установят дали са спазени заложените срокове, каква част от дейностите са реално реализирани и какво предстои оттук нататък. Местните парламентаристи изискват конкретни данни за това дали е приет първият етап от проекта, открити ли са дефекти в процеса на работа и дали е извършен независим одит на качеството на доставения софтуер и хардуерно оборудване.

Основен повод за задействането на комисията в зала „Пленарна“ стана официален сигнал, подаден от досегашния директор на ОП „ТАСРУД“ Георги Киряков. В него се съдържат сериозни твърдения, че внезапни кадрови и организационни промени в общинското предприятие могат да застрашат и компрометират внедряването на системата. В тази връзка съветниците настояват кметът Коцев да изясни има ли риск за Община Варна от забавяне или некачествено изпълнение. Специално внимание се обръща на информацията за проведена среща с фирмата-изпълнител (интегратора), на която се твърди, че преките технически експерти от ОП „ТАСРУД“, ангажирани с контрола, съзнателно не са били допуснати или поканени. Комисията настоява да разбере кои са били участниците в тези разговори и какви ангажименти са поети на тях.

Успоредно с казуса около билетната система, членовете на транспортната комисия гласуваха с пълно единодушие за предприемането на спешни действия за осигуряване на достъпен градски транспорт по улица „Петко Стайнов“. Решението е провокирано от сигнал на Асоциация „Да съхраним жената“, в който се алармира, че хиляди деца, хора с увреждания и техните близки са практически отрязани от градската мрежа. В района са ситуирани множество ключови социални и образователни центрове, а липсата на близка автобусна спирка създава огромни затруднения. Общинските съветници подчертаха, че разкриването на нова линия или спирка ще облекчи значително както потребителите на социалните услуги, така и жителите на бързо разрастващия се варненски квартал.

Вашите коментари