Хиляди се поклониха пред първия български трибагреник

16:11, 3 Март 2017

Повече от 10 200 души са посетили Националния военноисторически музей до момента, където по повод Националния празник е обявен ден на отворените врати. Това каза в празничното предаване „За честта и славата на България“ на Радио „Фокус“ доц.

Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей.

Посетителите са отдали символичен поклон пред първия български трибагреник - първообраз на съвременното българско държавно знаме, експонирано в културното средище само в днешния празничен ден. „Избрахме този експонат, защото може би по най-ярък начин отразява и нашите собствени български усилия в името на свободата и ни показва, че всяко едно усилие е възнаградено, стига да бъде адекватно на конкретната историческа ситуация“, подчерта доц. Пенкова.

По думите й, знамето е изключително интересен експонат и се съхранява при особен режим. „Знамето е свързано с историята на Руско-турската освободителна война и участието на Българското опълчение. То е част от няколкото знамена, които са направени от българските общини, както в Румъния, така и в Русия, за да бъдат дарени на дружините на Българското опълчение“, каза още директорът на Националния военноисторически музей.

Доц. Пенкова отбеляза, че подредбата на цветовете в трибагреника такава, каквато е приета от Учредителното събрание, се съдържа именно в този първообраз.

Вашите коментари