Отпадна фракция са белите гранули, изхвърлени от морето, но с недоказан химичен състав, коментира екологът на община Приморско Веселин Митрев, предаде кореспондентът на БГНЕС.
Може да са дошли от всяка една точка на Черно море, включително и през р. Дунав, смята Митрев. Замърсяването било залпово и кратко, защото морето отново си ги прибра, добави екологът.
Любомир Николов – концесионер на Северния плаж на Приморско поясни, че ивицата е почистена и посреща туристи. Той добави, че е подал сигнал за тези бели гранули още преди два дни на "зеления телефон" на РИОСВ – Бургас. Не е имало оплаквания на туристи за замърсяването.
7 сигнала за замърсяването са получили от екоинспекцията, информираха оттам. РИОСВ поясниха, че вчера гражданка им е донесла "морска вода с плаващи в нея бели образувания с неестествен мирис и гранули от нефтопродукти". Пробата била взета от района на с. Варвара.
Екоинспекцията е започнала проверка от Приморско до Синеморец. РИОСВ информират, че белите гранули са видени на северен плаж на Приморско, къмпинг "Арапя", морски плаж на река Велека, морски плаж на къмпинг "Оазис", морски плаж на село Варвара, района на плаж Бутамята, село Синеморец.
БГНЕС припомня, че сигнал е бил подаден и вчера от Атанас Русев от сдружението "Да запазим Корал". Такива вещества има на всички плажове по Южното Черноморие, каза Русев и добави, че за 15 г. по морето, за първи път вижда нещо подобно. "Сигнализирахме вчера и до днес – нищо. Нито се знае дали не е отровно, нито се знае дали не е радиоактивно. Прилича на сапун, на парафин, но е с лоша, остра миризма", добави Атанас Русев.
Той е изпратил част от веществото в частна лаборатория и се очаква днес да стане ясно какво представлява. "Ние ще си направим наше си разследване да знаем какво е това. След като държавата не може нищо да направи", коментира Русев. /БГНЕС
Вашите коментари