Сериозно напрежение избухна на Корейския полуостров, след като Пхенян и Сеул откриха огън помежду си в демилитаризираната зона, съобщи Ройтерс.Първо КНДР изстреля ракета по южнокорейски високоговорители до военни поделения в западната част на границата. Тонколоните през последните дни дънят пропаганда срещу лидера на комунистическата държава Ким Чен Ун. Няма жертви, ранени и съществени материални щети след атаката.
Южна Корея е отвърнала на огъня с десетки 155-милиметрови снаряди към мястото, откъдето е била изстреляна ракетата. Южнокорейското военно министерство каза, че засилват наблюдението над съседите си и ще следят военните им движения. Пхенян, от своя страна, заплаши с война Сеул, ако до 48 часа не прекрати пропагандата с високоговорители.
Веднага след нападенията двете държави приведоха армиите си в пълна бойна готовност. Севернокорейските власти са наредили придвижване на техника и войски по границата.

Снимка: РОЙТЕРС
Заради напрегнатата ситуация властите в Южна Корея наредиха евакуация на част от населението в района на нападението. 80 души, застрашени от стрелбата, били отведени в подземни бункери, за да не пострадат.
“Давайте решителен отпор на севернокорейските провокации, поддържайки бойната готовност на армията”, каза президентката на Южна Корея Пак Кън Хе . Тя свика заседание на съвета за национална сигурност във връзка с обстрела.
.jpg)
Снимка: РОЙТЕРС
Пхенян и Сеул откриха огън на границата (СНИМКИ)
23:12, 20 Август 2015
най-ново | най-четени
- Комисията по отбрана одобри присъединяването на България към Съвета за мир
- ЦИК уточнява правилата за формиране на СИК
- Гюров и Дечев обсъдиха с наблюдатели мерки за провеждането на честни и прозрачни избори
- ДБ: Допълнителни приходи от ДДС поради по-високите цени на петрола трябва да бъдат използвани за компенсации за уязвимите потребители
- АИКБ: Не са нужни компенсации за горивата, но токът е риск
- Иран обяви Нетаняху за мъртъв, Израел отрича
- Недоволство в армията на САЩ? НПО твърди, че войници отказват войната с Иран
- Арест за 1500 евро: служител от район „Приморски“ във Варна е обвинен за подкуп
- Пламнал автобус блокира движението между Стара Загора и Казанлък
- Прокуратурата за случаят „Околчица“: всички са убити с изстрел от упор в главата
Вашите коментари