Община Варна и район „Приморски“ са били уведомени още през юни 2024 г. за установени строителни дейности в местността „Баба Алино“. Това заяви директорът на Регионалната дирекция за национален строителен контрол във Варна Кирил Москов пред Радио Варна.
Изявлението добавя нов елемент към спора кога институциите са разбрали за изграждането на комплекса, в който по-късно бяха установени 104 построени или строящи се сгради без разрешения за строеж от общината.
Първият сигнал бил за сеч и строителство
По думите на Москов първият сигнал до РДНСК е постъпил през юни 2024 г. Той е бил свързан със сеч и строителни дейности в района.
Инспектори са извършили проверка на място и са установили между пет и шест строежа в различен етап на завършеност.
След проверката са били уведомени кметът на община Варна и кметът на район „Приморски“. Москов посочи, че обектите попадат в четвърта и пета категория строежи, при които контролът по спирането и премахването е в компетентността на общинската администрация.
РДНСК изпратила до седем писма
Според директора на регионалната дирекция между 2024 и 2026 г. по случая е водена активна кореспонденция с общината. РДНСК е изпратила приблизително шест-седем писма.
Сигнали са постъпвали и от други институции, сред които Регионалната дирекция по горите, Държавното горско стопанство и Инспекцията по труда, както и от граждани.
Москов заяви, че през септември 2025 г. общината е уведомила РДНСК за издадена заповед за спиране на строежи в района. По думите му изпълнението на такава заповед е задължение на органа, който я е издал.
И общината посочва проверки от 2024 г.
Община Варна вече публикува собствена хронология на случая. Според нея през юни 2024 г. район „Приморски“ е установил 11 обекта — пет едноетажни сгради и шест двуетажни къщи.
През януари 2025 г. РДНСК е уведомила общината за още четири сгради, започнати в груб строеж. При съвместна проверка през февруари същата година служители на общината не са били допуснати до комплекса.
Местната власт твърди, че достъпът до терена многократно е бил ограничаван от частна охрана. Москов също потвърди, че проблем с достъпа са имали както служители на РДНСК, така и представители на общината.
Спорът е кой е трябвало да спре строителството
Кметът Благомир Коцев заявява, че строителството в „Баба Алино“ е започнало още преди местните избори през 2023 г. Той посочва удостоверения за търпимост, издадени тогава от район „Приморски“ за общо 21 къщи.
Бившият кмет Иван Портних отхвърля тази версия и обвинява сегашната администрация, че е знаела за проблема, но не е спряла разрастването на комплекса.
Изявлението на РДНСК поставя акцент върху действията след юни 2024 г. и върху въпроса защо, въпреки сигналите и проверките, строителството е продължило.
Прокуратурата проверява длъжностни лица
Окръжната прокуратура във Варна разследва евентуално бездействие на длъжностни лица в периода от юли 2023 г. до май 2026 г. Проверява се дали служители не са изпълнили служебните си задължения, за да осигурят имотна облага за други лица.
Районната прокуратура наблюдава още три производства. Те са свързани с използване на неистински удостоверения за търпимост, декларации за съществуване на постройки преди 2001 г. и незаконна сеч на 41 дървета в района.
Всички разследвания продължават.
Редактор: Стефан Коев
Вашите коментари