Боил Банов и френският му колега Франк Риестер проведоха видеоконферентна среща

Съвместни образователни дейности планират НХА и Двореца – Балчик

Публикуваха неизвестен разказ на Хемингуей

Президентът: Културните дейци имат огромно значение за националната идентичност и духовността

Проверяват и антиките на фондация "Братя Бобокови"

Макрон отдаде почит на „гения на великолепието“ Кристо

Почина Христо Явашев - Кристо

Румен Райнов с изложба в Двореца-Балчик

Учители по танци протестираха с искане да бъдат отворени залите за култура

Красимир Вълчев: Всичко започва от ученическия чин, от духа

Честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост

Показаха ценен ръкопис на Панайот Пипков в Ловеч

Градската художествена галерия стана първият Google музей във Варна

Банов: Не разбирам казуса с Червената къща, няма да коментирам Рашидов

Отварят музеи, галерии, библиотеки и кина

Министерството на културата награждава изявени дейци по случай 24 май

22.5.2020 г. 20:42

Министерството на културата отличава седемдесет и две изявени личности и институции за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската национална идентичност и по повод 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

            Почетното отличие на Министерството на културата „Златен век“ (в различните му категории) традиционно се присъжда на дейци от различни области на културата и изкуствата за техния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света.

Огърлие „Златен век“ и парична награда са присъдени на:

-         Александрина Пендачанска – оперна певица;

-         Проф. Милена Моллова – пианист и музикален педагог;

-         Васил Найденов – поп изпълнител;

-         Йордан Дафов – диригент;

-         Проф. Минчо Минчев – виртуозен цигулар.

-          

„Златен век“ – звезда и парична награда получават:

-         Трендафил Василев – писател;

-         Мими (Марийка) Николова – певица;

-         Дора Чаушева – директор на Национален музей „Васил Левски“ – Карлово;

-         Петър Вучков – актьор и телевизионен водещ;

-         Проф. Анастас Георгиев Славчев – музикант;

-         Недко Трошанов – музикант;

-         Любомир Денев – композитор и пианист;

-         Маргарита Димитрова – изпълнителен директор на фондация „Аполония“;

-         Проф. Христо Йоцов - музикант, композитор;

-         Мила Искренова – хореограф, балет „Арабеск“;

-         Проф. Йордан Гошев – композитор, преподавател.

 

С почетен знак „Златен век“ – „Печат на Цар Симеон Велики“, златен, и грамота, са отличени:

-         Д-р Стефан Бакърджиев – директор на Регионален исторически музей – Ямбол;

-         Тони Димитрова – завеждащ отдел в НПТМ – Музей на текстилната индустрия;

-         Галина Кралева – кинорежисьор и сценарист;

-         Ася Маринова Николова – директор на Национален музей „Хр. Ботев“ – Калофер;

-         Петър Райжеков -  председател на Народно читалище „Славянска беседа - 1880“, София;

-         Михаил Цонев – читалищен деец от Благоевград;

-         Иван Андонов – председател на НЧ „Братство - 1869“ в Кюстендил;

-         Антоанета Воденичарова – музикант и клавирен педагог;

-         Йордан Станимиров – хореограф;

-         Димитър Илиев – скулптор;

-         Димитър Пейчев – поет и художник;

-         Илко Минев – писател;

-         Георги Ангелов – писател;

-         Станка Калчева – актриса;

-         Светлин Ивелинов – балетист и хореограф;

-         Емануил Иванов – музикант;

-         Розина Караславова – ръководител на формация „Бон-Бон“.

 

Почетен знак „Златен век“ – „Печат на Цар Симеон Велики“, сребърен, и грамота се връчва на:

-         Невена Димитрова – НЧ „Зора - 1945“, Ямбол;

-         Светлан Иванов – помощник-реставратор в РИМ – Бургас;

-         Росен Богданов – председател на НЧ „Саморазвитие - 1902“, гр. Завет;

-         Стоян Иванов – директор на Исторически музей – Клисура;

-         Юлия Нинова – директор на Специализиран музей за резбарство и зографско изкуство в Трявна;

-         Петър Бойчев – директор на ИМ – Тутракан;

-         Венцеслав Петков – уредник-биолог в отдел „Природа“ на РИМ – Русе;

-         Грозделина Георгиева – уредник в Регионален етнографски музей – Пловдив;

-         Христина Манова – директор на ИМ – Разлог;

-         Кирил Аспарухов – артист;

-         Таня Евтимова – актриса, основател на театър „Дани и Деси“ – Хасково;

-         Атанас Евтимов – основател на театър „Дани и Деси“ – Хасково;

-         Мариана Павлова – учител в НУКК;

-         Илонка Цонева – учител в НУКК.

 

Грамота за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получават следните личности и организации:

-         Силвена Байракова – председател на НЧ „Отец Паисий - 1883“, Велинград;

-         Ани Парапунова – секретар на НЧ „Димитър Благоев - 1925“, Добринище;

-         Геновева Танчовска – секретар на ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови“, Свищов;

-         Минко Стефанов – председател на НЧ „Зора - 1860“ – Сливен;

-         Данаил Петков – председател на НЧ „Развите - 1870“ – Севлиево;

-         Любомир Илиев – секретар на НЧ „Цвят - 1870“, Видин;

-         Мая Падарева – секретар на НЧ „Георги Тодоров - 1885“, Белица;

-         Ценцерушка Андреева – секретар на НЧ „Г. С. Раковски - 1925“, София;

-         Кирилка Спасова – секретар на НЧ „Н. Й. Вапцаров - 1922“, София;

-         Анета Мутафчиева – председател на НЧ „Т. Петков - 1963“, Шумен;

-         Васил Василев – председател на НЧ „Просвета - 1870“, Свиленград;

-         Ваня Стефанова – секретар на НЧ „Просвета - 1870“, Свиленград;

-         Елена Димитрова – актриса;

-         Борис Далчев – актьор;

-         Явор Вълканов – актьор;

-         НЧ „Зора - 1945“ – Ямбол;

-         НЧ „Св. Климент Охридски - 1969“, Хасково;

-         Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ – Сливен.

 

С грамота за принос в популяризирането на българската култура по света по повод 24 май се отличават:

 

-         Цвета Софрониева – писателка, поетеса и преводач, Германия;

-         Владимир Кърпаров – саксофонист, джаз-музикант, Германия;

-         Красимир Колев – художник, Австрия;

-         Светлина Стоянова – оперна певица, Австрия;

-         Анастасия Георгиевна Гачева – ст.н.с., к.ф.н., член на Руското философско дружество, преподавател, Руска федерация;

-         Никита Сергеевич Гусев – ст.н.с., к.и.н., научен секретар на Института по славянознание при РАН, Руска федерация;

-        Мария Николаевна Белова – българист, Руска федерация.

 

            Тази година официалната церемония по връчването на наградите „Златен век“ ще бъде насрочена през есента. Причината са въведените ограничения за провеждане на събития и противоепидемичните мерки, свързани с пандемията от COVID-19.

Коментари