Васко Василев: Реформаторският блок трябва да бъде политическото представителство на десните хора

12:46, 1 Октомври 2014

Васко Василев е девети в листата на Реформаторския блок за ІІІ МИР-Варна. Завършил е ВИАС-София, строителен инженер. Семеен е. Председател на ДСБ-Варна.

-Г-н Василев, понеже вече всички социологически агенции отчитат, че Реформаторският блок влиза в парламента, да започнем направо с темата, която предизвиква най-много спорове сред хората на блока. Ще участвате ли в коалиционно упавление с ГЕРБ ?
-Според мен в каква коалиция ще участва РБ, или дали ще участва в коалиция след изборите, не е чак толкова важно. По-важно е за нас е да се утвърдим като естествения политически представител на десните хора в България. Не е тайна, че досега те нямаха своето политическо представителство в българския парламент и една от основните причини за едногодишните протести , беше и това. Така че нашите усилия в политически план трябва да бъдат в тази посока. Десните избиратели разчитат и подкрепят Реформаторския блок.

- Кампанията приключва, каква е оценката Ви за нея и какво Ви казаха хората при срещите Ви с тях?
- През последния месец проведох десетки срещи с избиратели в различни населени места на областта . Важните неща, които видях, и искам да споделя, са две. На първо място аз видях, че хората искат дълбоки и всеобхватни реформи във всички сфери на държавзта. Това, което Реформаторският блок е превърнал в наша кауза. И в тези ни усилия аз усетих сериозна подкрепа. Другият, за съжаление негативен факт, който мога да споделя, е, че тази кампания е изключително вяла и е вяла, защото най-големите „претенденти” да управляват просто се страхуват от предизвикателствата на кризата в България. Това е изключително сериозен факт и тук ми се иска да кажа следното- в момента в страната трябва да управляват смели политици с висока експертиза и с ясното съзнание, че ще платят висока цена за реформите, които трябва да бъдат проведени. Аз не видях такива политици-нито в БСП, нито в ГЕРБ, въпреки техните високи претенции. Такива хора има в РБ и затова аз призовавам гражданите на 5-и октомври да ги подкрепят.

- Темата за Южен поток е една от основните за РБ, вкл. и за варненското ДСБ,което още преди година и половина започна акции и протести заради застрашеността на Паша дере. Какво е решението на проблема?
- Много хора и политически сили се упражняваха по темата „Южен поток”, включително и през последния месец- като зпочнем от „големите шлемове” и стигнем до газа за Европа . Това са грешните решения. Вярното решение е решението за Варна и варненци. Тук искам да обърна внимание на две простички неща. Компресорната станция на Паша дере, за която много малко се говори, ще бъде на площ от 300 дка, колкото напр. е тази на Кораборемонтния завод, т.е. най-голямата в Европа. Второ –най-близките къщи на хората, са на два километра, като за сведение в Европа няма такава станция на по-малко от на 20 км. Като имаме предвид само тези два факта, на нас като варненци трябва да ни е ясно, че ако проектът се реализира по този начин-развитието на Варна в южна посока ще спре, а не искам да си мисля какво ще се случи с туризма. А в последните няколко години туризмът във Варна остана единственият работещ бизнес. Акцентирам на тези факти, за да могат варненци да решат, градът ни има ли нужда от този проект и как ние можем да го защитим. Всичко останало според мен е илюзорно за нас като граждани на Варна.

- Какво предлагате на варненци, за да ви дадат доверието си в неделя?
- Два са акцентите, за които искам да говоря. На първо място това е туризмът. За съжаление той остана единственият работещ отрасъл във Варна, нещо което ни спасява в последните години на криза. Ние от Реформаторския блок предлагаме туризъмът да стане част от държавната политика и конкретно да има Министерство на туризма. С това, разбира се, не казвам, че автоматично ще се увеличат туристите, но ще е ясно, че хората от туризма ще имат свое представителство и свое лоби в управлението на държавата. Вторият аспект, това е малкият и среден бизнес. Няма да обещаваме специални програми или някакви изключителни мерки. Има нещо простичко, което ние ще направим. Спиране на административния рекета на всякакви държавни и общински служби. Как може да се случи това-като всички изисквания и административни актове, касаещи напр. туризма, се качат онлайн, обществените поръчки се качат онлайн и не на последно място да стигнем и до електронно правителство. Това искат хората от бизнеса. Да спрат различни служители да им размахват правилници и нормативи пред очите и да им искат пари.

Вашите коментари