15 признака, че предстои удар по Сирия от страна на САЩ

20:55, 29 Август 2013

Ситуацията в Сирия остава напрегната. Все по-често се говори за необходимостта от военна операция, въпреки че на официално ниво въпросът е далеч от конкретни решения.


Косвени признаци обаче, говорят за това, че президентът на САЩ Барак Обама вече е взел решение за действия, отблязват анализатори.

Експертите отбелязват и факта, че администрацията на Обама сериозно разглежда възможността за нападение над Сирия, въпреки че общественото мнение в Щатите не одобрява намесата, а и липсва одобрение за подобни действия от страна на Конгреса за започване на военна операция. САЩ няма да могат да получат одобрение за война и от ООН, поради факта, че Русия твърдо ще наложи вето върху подобна резолюция.
Ето 15 признака, изтъкнати от експертите, според които Обама вече е взел решение за начало на военна операция и в момента обсъжда със съветниците и съюзниците си детайли по нейното провеждане:

1. Сирия се съгласи да разреши на официални представители на ООН да инспектират местата, където е употребено химическо оръжие. В същото време високопоставен американски чиновник отбеляза, че времето за подобни проверки е безвъзвратно отминало.
Освен това, САЩ винаги са отбелязвали, че използването в Сирия на химическо оръжие ще означава начало на военна кампания.

2. Източници на ABC News съобщават, че в Белия дом нямат никакви съмнения във вината на режима на Башар Асад за използването на химическо оръжие миналата седмица.

3. Американският флот се активизира. Четири американски военни кораба, въоръжени с крилати ракети, се придвижват в посока Сирия, в източната част на Средиземно море.
Ако бъде дадена заповед, крилатите ракети Tomahawk ще достигнат целите на територията на Сирия само за няколко минути.

4. CBS News съобщава, че "Пентагонът провежда първоначалните действия по план за атака с крилати ракети по обекти в Сирия".

5. Миналата събота Барак Обама се срещна със съветниците си по националната сигурност. На срещата са обсъждани мерките, които трябва да се предприемат спрямо Сирия.

6. Министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл каза, че Обама е помолил да се подготвят варианти за възможните развития на ситуацията.

7. Преговорите между САЩ и Великобритания по повод на сирийския въпрос зачестиха. След телефонен разговор на Обама с премиер-министърът на Великобритания Дейвид Камерън, пресслужбата на Белия дом заяви, че двамата лидери са изразили "дълбока загриженост относно използването на химическо оръжие".

8. В Йордания се проведе съвещание между ръководствата на военните ведомства на САЩ, европейските партньори и редица близкоизточни страни.
Военните от САЩ, Великобритания, Саудитска Арабия, Катар, Турция, Франция, Италия и Канада координираха в неделя планове по евентуално нападение над Сирия.

9. Френски вестник съобщи, че противници на режима на Асад, обучавани в ЦРУ, са били предислоцирани в Дамаск в средата на август.

10. Американските военни пренасочват значителен брой изтребители F-16 в Йордания в началото на годината, за да участват във военни учения. Самолетите обаче остават и до сега там "по молба на правителството на Йордания".
След съвместни учения в близост до границата със Сирия остават и ракетни комплекси Patriot.

11. Според документ, изтекъл през март 2012 година в Wikileaks, НАТО подготвя наземна операция в Сирия и смяна на режима на Асад още от 2011г.

12. The Times of Israel, позовавайки се на свои източници твърди, че "Вашингтон се готви за "светкавичен удар" по Сирия".
"Вашингтон разглежда сериозно перспективите за ограничена, но ефективна атака, която да даде на режима на Асад да разбере, че международната общественост няма да се примири с използването на оръжия за масово поразяване", - пише изданието.

13. Сенаторът Джон Маккейн каза наскоро, че ако американските военни не ударят в Сирия, това ще даде на други диктаторски режими по света зелена светлина да използват химически оръжия.
Маккейн се смята за един от изявените "ястреби" в американското политическо пространство. Аналогични бяха изказванията му и преди началото на военните операции спрямо либийския режим на Муамар Кадафи.

14. По данни на New York Times, "опитът от въздушната война на НАТО в Косово се изучава като възможност за действие, в случай, че ООН не даде мандат за друг вид операции".

15. Белият дом излезе със заявление, в което се казва, че администрацията на президента Обама не планира сухопътна операция, но това не изключва предприемането каквито и да е други видове военни действия, казват анализатори, цитирани от руската агенция "Вести".

Вашите коментари