АФП: Българите протестират срещу политическата система

15:52, 24 Февруари 2013

Над 10 000 демонстранти проведоха шествие в центъра на София под надслов „Край на илюзиите, граждански действия всеки ден!”. Те скандираха „Мафия!” и „Всички партии вън!

” пред парламента и президентството, като развяваха българския трибагреник, предаде АФП, цитирана от Агенция "Фокус".

Президентът Росен Плевнелиев за кратко се появи пред протестиращите и им благодари, че демонстрират мирно, но бе посрещнат с освирквания и подигравки. Той заяви, че желае да се срещне с представители на синдикатите и гражданските движения, за да обсъди кризата. „Каква е ползата от финансовата стабилност на страната, след като сме бедни като църковни мишки”, заяви 80-годишен пенсионер, участващ в протеста.

Черноморският град Варна, където ежедневните протести срещу високите цени на тока и засилващата се бедност започнаха преди две седмици, днес стана свидетел на най-голямата демонстрация, съобщиха местни медии. Между 20 000 и 40 000 протестиращи блокираха движението по ключовите булеварди в града, те призоваха за оставката на кмета Кирил Йорданов и осъдиха "икономическата доминация на мафиотите" в града.

Около 3000 протестиращи също така се събраха в черноморския град Бургас и между 6000 и 10 000 бяха участниците в демонстрацията във втория по големина български град Пловдив. Протести се проведоха и в множество други градове в страната.

Вашите коментари