Европейската комисия (ЕК) разглежда възможността за прекратяване на финансовата помощ за Сърбия. Причината е отбелязаното отстъпление на страната в сферата на демокрацията и върховенството на закона. Решението ще зависи от анализ на ефективността на европейските фондове при сегашните обстоятелства.
Еврокомисар: Сърбия прави крачка назад от демокрацията
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви, че последните промени в съдебните закони в Сърбия представляват ново отклонение от демократичните норми. Тя подчерта, че ЕК анализира дали е възможно да продължи да предоставя средства на Белград чрез съществуващите финансови инструменти. Кос определи ситуацията като „не изглеждаща добре“.
Критики към отношенията със САЩ и Русия
Марта Кос отправи критики и към „специалните отношения“ на Сърбия с Русия. Тя посочи като проблем подписването на споразумение за доставка на руски газ и закупуването на китайски ракети. Тези действия пораждат съмнения относно стратегическото позициониране на Сърбия и съответствието ѝ с европейските политики.
Сърбия цели членство в ЕС до 2035 г.
Въпреки критиките, сръбското правителство продължава да работи по стратегията за членство в Европейския съюз. Официално представената стратегия „Сърбия 2035“ очертава амбициозни планове за развитие на страната през следващото десетилетие, включително постигане на членство в ЕС до 2035 година. Анализаторите обаче смятат, че подобни политически ходове, като тези в съдебната система, могат сериозно да забавят или дори да спрат процеса по присъединяване.
Вашите коментари