Президентът на САЩ Доналд Тръмп обсъжда възможността за ограничена сухопътна операция на иранска територия, чиято цел да бъде овладяване на запасите от почти оръжеен уран. За това съобщи Bloomberg, цитиран от Reuters, като агенцията се позовава на трима дипломатически източници, запознати с разговорите. Reuters уточнява, че не е успял да потвърди независимо информацията.
По-късно самият Тръмп даде по-предпазлив сигнал, като не потвърди, че такава операция е на дневен ред в момента, но остави отворена вратата за подобен вариант при определени условия. Според БНР той е заявил, че САЩ „не са тръгнали за урана“, но такава стъпка е възможна на по-късен етап, ако има „много добри основания“. Българската редакция на Bloomberg също предава, че Тръмп не изключва разполагането на американски войски за обезопасяване на обогатения уран на Иран.
Темата идва на фона на бързо разширяващата се криза около иранската ядрена програма и все по-острите изявления от Вашингтон. В последните дни Тръмп вече предупреди, че Иран ще бъде ударен „много силно“, а според други негови коментари САЩ искат да имат роля и при оформянето на следвоенното ръководство в Техеран.
Вашите коментари