САЩ използват нови евтини камикадзе дронове срещу Иран

16:06, 4 Март 2026
САЩ използват нови евтини камикадзе дронове срещу Иран
Снимка: Снимката е илюстративна

Командващият Централното командване на въоръжените сили на САЩ адмирал Брад Купър съобщи, че американските сили са използвали за първи път нов тип еднопосочни ударни безпилотни апарати при операциите срещу Иран, предава "Ройтерс".

По думите му става дума за нови дронове от системата Low-cost Unmanned Combat Attack System (LUCAS) - нискобюджетни безпилотни бойни апарати, разработени за удари по цели на големи разстояния. Това е първото им бойно използване в рамките на операциите на САЩ в Близкия изток.

Новите дронове са базирани в региона и са част от усилията на CENTCOM да разшири използването на по-евтини и ефективни безпилотни технологии на бойното поле. LUCAS са проектирани като еднопосочни ударни системи, които могат да действат автономно и да поразяват цели след дълъг полет.

По данни на командването апаратите имат значителен оперативен обсег и могат да бъдат изстрелвани по различни начини - чрез катапултни системи, с ракетно подпомогнато излитане или от мобилни наземни платформи и превозни средства.

Разработката е част от програмата Task Force Scorpion Strike, създадена в края на миналата година, чиято цел е бързо внедряване на достъпни ударни дронове за американските войски в региона. Инициативата бе ускорена след указание на министъра на отбраната Пийт Хегсет за по-бързо внедряване на нови безпилотни технологии.

Според CENTCOM новите системи трябва да дадат на американските сили по-гъвкави и по-евтини възможности за нанасяне на удари, особено в условията на нарастваща употреба на дронове в съвременните конфликти.

Именно евтините ирански дронове "Шахед" позволиха на Русия да атакува на ниска цена целите си в Украйна.

Вашите коментари