При почти 100% обработени бюлетини, Ердоган печели референдума с 51,22%

22:27, 16 Април 2017

При преброени почти 100% от бюлетините за повече правомощия на президента Реджеп Ердоган са гласували 51,22%. Против са 48,78%.

Преднината на Ердоган е много малка, но се очаква отговорите „да” да бъдат малко над 51% – достатъчно, за да бъде признат референдумът за валиден.

Разликата в момента е малко над 2,5%, което обаче в мащабите на турската държава означава 1 266 646 гласа.

Мнозинството в Истанбул, Анкара, Измир и Одри, както и всички райони, в които живеят предимно кюрди, казаха „не” на повече президентски правомощия.

Българските гласоподаватели на турския референдум са гласували с убедително „не”. Общо 71,84% от тях не подкрепят промените в конституцията на южната ни съседка, срещу 28,16% подкрепа.

В Източна Турция се гласуваше от 7 до 16 часа, а в Западна – от 8 до 17 часа.

Секциите в 32 окръга бяха затворени.

Турският вицепремиер Вейси Кайнак заяви, че гласовете „да” на референдума не са толкова много, колкото се е очаквало, но въпреки това водят.

Според съветник на турския президент Реджеп Ердоган хората са одобрили новата система. „Аз се надявам, че тя ще бъде много добра за нашата страна”, допълни Мустафа Акъш.

Междувременно световните агенции съобщиха, че турският президент Реджеп Ердоган вече се е обадил на Бинали Йълдъръм, за да го поздрави за победата на референдума.

Съмнения в истинността на вота

Лидери на турски опозиционни партии изразиха сериозни съмнения в истинността на проведения вот заради сигнали за редица нарушения из страната.

Те заявиха, че ще поискат повторно преброяване на почти 60% от бюлетините.

Междувременно още едно действие на Върховния избирателен съвет на Турция нажежи страстите между двата лагера. Оттам обявиха, че бюлетините, които нямат официалния печат на Съвета ще бъдат приети за валидни и ще бъдат преброени. Това е безпрецедентно решение, тъй като до момента те се обявяваха за невалидни.

Опозиционните партии обвинят Съвета, както и Анадолската агенция в манипулация на изборните резултати в полза на Ердоган.

В интернет се появиха и видеоклипове, на които се вижда как на много бюлетини едновременно се слага печат за „да” от един и същи избирател.

Опозицията заяви, че нито един резултат от референдума не е окончателен, докато властите не се съобразят с исканията им за повторно преброяване на бюлетините.

Чуждестраните медии не бяха допускани да снимат в секциите. Въпреки издадената на bTV от турските власти акредитация се оказа, че изискванията към журналистите са променени в последния момент и така стотици екипи бяха поставени пред свършен факт.

Ако Турция каже „да”

За да влязат в сила предлаганите промени в законодателството, положителен вот на референдума трябва да са дали 50+1% от гласоподавателите. Проучванията на общественото мнение неведнъж показваха, че лагерът „да“ вероятно наброява между 55 и 60 на сто от хората с избирателни права.

Предвижданите изменения в конституцията ще дадат изключителна власт в ръцете на държавния глава.

Поправките, които са осемнайсет на брой, но засягат още редица членове в конституцията и така стават повече от петдесет бяха обсъдени в меджлиса и приети с гласовете на депутатите от управляващата Партия на справедливостта и развитието и Партията на националистическото движение с лидер Девлет Бахчели, който удари силно рамо на президента Ердоган.

Ако референдумът приключи с положителен резултат, съгласно готвените конституционни промени броят на народните представители се увеличава от 550 на 600, а възрастовата граница за кандидат-депутатите се сваля от 25 на 18 г.

Изборите за парламент и президент ще се провеждат веднъж на пет години в един ден. Президентът ще има петгодишен мандат, а едно лице ще може да се кандидатира само два пъти за този пост.

Президентът ще остане лидер на партията, която го е излъчила.

Кандидати за президент ще могат да издигат партии, които са спечелили най-малко 5 процента от валидните гласове на последните избори, както и със сто хиляди подписа на хора, имащи право на глас.

Новата система възлага изпълнителната власт на президента, а постът министър-председател се отменя. Кабинетът също ще се назначава от президента, който ще може да назначава и да освобождава от длъжност и своите вицепрезиденти.

Меджлисът ще може да инициира разследване срещу президента, вицепрезидентите и министрите. За целта ще са нужни гласовете на 301 депутати. За придвижването на разследването към Върховния съд обаче ще са нужни гласовете на 401 депутати.

Меджлисът няма да може да инициира вот на недоверие.

Президентът ще може да издава декрети относно правомощията му в изпълнителната власт. Законите ще се изработват в меджлиса.

Единственият законопроект, който президентът ще внася е свързан с бюджета на страната.

Президентът ще може да обявява извънредно положение. По време на извънредното положение той ще има неограничени правомощия

Президентът ще може да разпуска кабинета.

Меджлисът ще може да насрочва предсрочни парламентарни избори, като за целта ще са необходими гласовете на 360 депутати.

Вашите коментари