Русия и Китай разширяват двустранното сътрудничество

09:42, 20 Май 2014

Русия и Китай възнамеряват да създадат двустранна комисия за инвестиционно сътрудничество на равнище вицепремиери и група на високо равнище за контрол на стратегическите обекти, гласи съвместна декларация след преговорите между президентите на двете страни Владимир Путин и Си Цзинпин в Шанхай.

"Страните се обявиха за поддържане на мерките по усъвършенстване на механизма на редовните срещи на правителствените ръководители на Русия и Китай, включително за създаване на комисия за инвестиционно сътрудничество и група за контрол на изпълнението на стратегически проекти в икономическото сътрудничество, както и на работни групи в сферата на енергетиката", се казва в документа. Двете страни възнамеряват да увеличават стокооборота и да извършат качествена промяна на търговско-икономическите връзки", заяви Владимир Путин по време на преговорите със Си Цзинпин.

Той отбеляза, че са били обсъдени въпроси на двустранните отношения и международни теми. "Нашите страни извършиха огромна съвместна работа за достигане на нов исторически етап – всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие... Китай затвърди позицията си на наш основен търговски партньор", подчерта руският президент. Путин припомни, че през 2013 г. обемът на стокооборота между двете страни е достигнал близо 90 милиарда долара, като тенденцията продължава през първото тримесечие на текущата година.

Що се отнася до инвестиционното сътрудничество, то трябва да се разширява, като в това отношение големи надежди се възлагат на руско-китайското изложение ЕКСПО в Харбин през лятото. "Руско-китайското взаимодействие стана важен фактор за международната стабилност. Нашето сътрудничество в рамките на ООН и другите международни организации придобива все по-голямо значение. Ние и занапред ще съдействаме за развитието на регионалните връзки, включително в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество", посочи още руският президент. /ИТАР-ТАСС и БГНЕС

Вашите коментари