Прокуратурата иска разпит на Бойко Рашков по делото срещу Кирил Петков

22:15, 19 Март 2026
Прокуратурата иска разпит на Бойко Рашков по делото срещу Кирил Петков

Прокуратурата ще поиска разпит на бившия министър на вътрешните работи Бойко Рашков по делото, в което бившият премиер Кирил Петков е обвинен в длъжностно престъпление. Искането идва след показания на свидетели, които свързват Рашков с натиск върху полицейски служители в нощта на ареста на Бойко Борисов през март 2022 г.

Искане за стенограмата на Кьовеши

Наблюдаващият прокурор по делото срещу Кирил Петков, Ангел Кънев, обяви, че ще настоява към материалите да бъде приложена стенограмата от изслушването на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в Европейския парламент. По време на изслушването Кьовеши отрече Европейската прокуратура да е имала връзка с ареста на Бойко Борисов.

Прокуратурата първоначално поиска стенограмата да бъде приобщена към делото, но Софийският градски съд отхвърли искането. Прокурор Кънев обаче заяви, че ще продължи да настоява за това на следващи етапи.

„Що се отнася до бившия премиер на България, Европейската прокуратура не участва по него, не сме водили никакво следствие, така че този случай не е наш“, заяви Лаура Кьовеши.

Свидетелски показания свързват Рашков с ареста на Борисов

Двама свидетели – Ваня Георгиева, бивш началник на отдел „Разследване“ в ГДНП, и разследващият полицай Божидар Савов – разказаха, че в нощта на ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, полицейски служители са били привикани в Министерския съвет. Там те са се срещнали с тогавашния премиер Кирил Петков, както и с министрите на вътрешните работи и финансите – Бойко Рашков и Асен Василев.

Показанията им бяха мотивирани от прокурор Кънев като причина за искането му за приобщаване на изявлението на Кьовеши. Той посочи, че Кирил Петков е обяснявал действията си с твърдения за срещи с Кьовеши и дори с наличието на производство в Европейската прокуратура.

Кирил Петков отказва коментар

Бившият премиер Кирил Петков отказа да коментира както „линията Кьовеши“, така и бъдещи разпити. Той заяви, че в състава на производството всички детайли ще се изчистят и изрази недоверие към прокуратурата.

Прокуратурата насочва вниманието към Бойко Рашков

Разпитът на Ваня Георгиева, която не успя да си спомни имената на ключови фигури като вътрешния министър и Бойко Борисов, привлече вниманието на прокуратурата към Бойко Рашков. Георгиева разказа, че Кирил Петков е изразил притеснение от евентуално укриване на доказателства от дома на Борисов, ако не бъдат предприети действия. Според нея се е чула реплика „Ако някой го е страх, да ходи да си търси друга работа“, идваща „очевидно от властимащите“.

Божидар Савов директно свърза тази реплика с Бойко Рашков. Прокурор Кънев заяви, че ще иска разпит на Рашков, като отбеляза, че свидетелите не са споменавали името му по време на досъдебното производство, когато той все още е бил министър.

Освен Бойко Рашков, прокуратурата ще поиска разпит и на Бойко Борисов на някое от следващите заседания по делото.

Вашите коментари