Мястото на звеното АФКОС – националната точка за контакт с ОЛАФ ще остане непроменено. Това каза вътрешният министър Веселин Вучков, предаде репортер на БГНЕС.
Вучков се срещна с генералния директор на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ Джовани Кеслер. Самият Вучков каза, че е поканил на среща Кеслер, за да потвърди желанието за продължаване на отличното сътрудничество в ОЛАФ. Вътрешният министър заяви, че мястото на звеното АФКОС – националната точка за контакт с ОЛАФ ще остане непроменено. То се намира в МВР и ще продължи да бъде там, независимо вероятно от предстоящи промени в структурата на вътрешното министерство. Според Вучков, Кеслер останал удовлетворен от това желание.
Кеслер каза, че е имал срещи и с други министри и представители на ВКП. Това, според него е бил един добър повод да се срещне с новото правителство и да бъде потвърден ангажиментът за подкрепа за борбата за измами със средствата на ЕС. И ангажирането за разследване на измами. Тези ангажименти, разбира се, се нуждаят от някои определени реформи. Кеслер обеща и той да сътрудничи в тази насока.
Българският вътрешен министър каза, че Кеслер споменал за реформи, но в същото време се предпазил и от категорични препоръки, тъй като механизмът за оценка и сътрудничество по линия на CVN е различен до голяма степен от нашето взаимодействие с ОЛАФ.
"Затова той по-скоро препоръча много внимателно да прочетем препоръките в годишните доклади на ЕК по този механизъм, където основен акцент разбира се е отделен на антикорупционната политика и особено на препоръките на доклада на ЕК, който ще бъде публикуван в края на месец януари", каза Вучков. Той припомни, че предстои експертна мисия по този механизъм в началото на декември. Вучков споделил с Кеслер и за изграждането на относително две нови звена за противодействие на корупцията – БОРКОР и спецсъда и спецпрокуратурата. /БГНЕС
Вашите коментари