България не е канена за охрана на Ормузкия пролив, уверява външният министър

21:45, 16 Март 2026
България не е канена за охрана на Ормузкия пролив, уверява външният министър

България не е получавала покана да участва в охраната на Ормузкия пролив, заяви служебният министър на външните работи Надежда Нейнски след заседание на европейските външни министри в Брюксел. Предложението е насочено към страни съюзници на САЩ, които разполагат с необходимия капацитет, поясни тя.

„Тоест има страни от НАТО и не от НАТО, които са споменати в изявлението на президента Доналд Тръмп. Съобразно тяхното решение, те ще участват или не. Ние нямаме този капацитет и към нас не е отправено подобно предложение или покана. За нас този въпрос в момента не стои“, подчерта Нейнски.

Ситуацията с горивата

Относно ситуацията с горивата в България, министър Нейнски увери, че страната няма проблеми с доставките на този етап. По-голямата част от българските доставки не преминават през Ормузкия проток, а през Черно море.

„Нямаме проблем с доставките, включително и по отношение на резервите, които имаме. Проблемът е с цените“, посочи тя. Нейнски добави, че България е получила доставка на 100 кубически метра втечнен природен газ през LNG терминала, закупена на предишни, по-ниски цени. Дългосрочните договори с Азербайджан също гарантират фиксирани цени, което поставя страната в по-благоприятна позиция спрямо кризата с цените на петрола.

Предстоящо посещение в Украйна

Министър Нейнски съобщи, че планира посещение в Украйна на 31 март. Посещението ще бъде по повод изразяване на почит към жертвите на войната, включително загиналите в Буча. Очаква се срещата да бъде съчетана и с двустранни разговори на ниво министър, както и евентуална среща с президента Володимир Зеленски.

Санкции срещу Русия и помощ за Украйна

Европейските министри не са постигнали споразумение по 20-ия санкционен пакет срещу Русия и заем от 90 милиарда евро за Украйна. „Разчитам, че в дискусията ще се стигне до решение. Съмнявам се, че ще бъде намерено до четвъртък. Може би в самия четвъртък ще се намери“, коментира Нейнски.

Вашите коментари