Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ „Белене“

18:41, 11 Февруари 2025

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".

 

Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията.

При скорошното си посещение в Украйна ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси е обсъдил напредъка по плановете на Украйна за закупуване на оборудване от прекратения проект на българската АЕЦ "Белене". 

Агенцията ще предостави техническа подкрепа и съвети за ядрена безопасност относно плановете за нови атомни реактори в АЕЦ "Хмелницки", е заявил Гроси при посещението си в Киев.

Американската компания "Уестингхаус" съобщи, че реакторите от АЕЦ "Белене", планирани за украинската АЕЦ "Хмелницки", ще могат да работят с американско гориво. /БНР

Вашите коментари