Премиерът Денков ще посети Австрия възможно най-скоро

16:33, 30 Юни 2023

Премиерът Николай Денков ще посети Австрия възможно най-скоро - тази договорка е постигната между него и австрийския канцлер Карл Нехамер във връзка с ветото на страната за приемането ни в Шенген.

Министър-председателят говори пред журналисти след края на заседанието на европейските лидери в Брюксел.

Премиерът подчерта, че проведените двустранни срещи с австрийския канцлер Нехамер и с премиера на Нидерландия Марк Рюте са били насочени към това как да работим с техните общества, за да спечелим доверието им:

"Разбрахме се с австрийския канцлер да посетя Австрия възможно най-скоро, въпреки че имаше скорошни визити, за да прибавим резултатите от пилотния проект, който започна през март от предишното правителство и трябва да го разбием още повече и също така да договорим как да се включат техни експерти, техни граничари, митничари, да дойдат на границата, за да се уверят на място какво правим ние и да споделят опит от тяхната граница с други държави".

Премиерът на Нидерландия Марк Рюте е заявил, че е по-отворен, но ясно е казал, че България трябва да преодолее различията си с Австрия:

"За  него са по-важни докладите, които очакваме от ЕК, така че, той каза - в момента няма нужда от визити, нека излезе докладът, нека видим каква пише вътре, дано да сте си свършили работата по отношение на приемане на законите, по които ние сме поели анганимент, и ако изглеждат добре нещата, тогава би могъл да убеди неговото общество, неговите колеги политици, че всичко е наред".

Премиерът каза, че докладът на Европейската комисия за върховенството на закона у нас, който се очаква в края на следващата седмица, ще търпи промени до последния момент и изрази очакване той да бъде честен, коректен и ясен, а не с общи формулировки. /БНР

Вашите коментари