Президентът Румен Радев обсъди с испанския премиер Педро Санчес сигурността в Европа, спрените доставки на руски природен газ, както и възможностите за изграждане на съвременни отбранителни способности.
Испания разчита на България за доставка на зърнени храни.
Коментирайки ситуацията с газа, президентът Радев отбеляза, че Испания е действала превантивно през годините.
"Испания в момента получава газ от САЩ, от Алжир, от Нигерия и тя е абсолютно независима в своите доставки. Направете разлика – само 6% е руският газ, който се получава. При нас знаете колко е."
Решаването на проблема с доставките синьо гориво за България е ангажимент на изпълнителната власт. Правителството трябва да реши откъде ще получаваме природен газ, по какви договори, на каква цена.
"Когато българското правителство вземе предвид всички тези фактори и постави цената на първи място, тогава трябва да намери и решение. Но е цинично в енергийно най-бедната държава в ЕС, с най-бедното население, да кажеш – ще намерим друг начин, е, разбира се, ще плащаме по-скъпо. Тези, които могат да си позволят да плащат по-скъпо и вземат решенията, трябва да мислят за тези, които не могат да си позволят да плащат по-скъпо."
На въпрос дали кабинетът се справя с кризите, президентът отговори:
"Това ще го покажат хората, хората, които все повече ги виждаме на улицата".
По темата дали да предоставим оръжие на Украйна Румен Радев очаква да чуе мотивите на партиите при дебатите в парламента. Няма промяна в позициите на държавния глава по темата. Той напомни, че в Украйна живеят 300-400 хиляди етнически българи.
"И те са точно в зоната на конфликта. И това се разбира от редица европейски лидери, включително от премиера на Испания. Не се разбира от някои хора в България."
Вашите коментари