Радан Кънев: Резултатите от изборите показаха, че единството е без алтернатива

09:12, 3 Април 2017

Лидерът на ДСБ и председател на "Нова република" Радан Кънев, който наскоро подаде оставка, коментира резултатите от изборите.

"Реформаторският блок е един хубав неслучил се проект. За съжаление, успехите останаха само електорални - получени гласове, но за да се свърши работа, да промени живота на хората, беше нужно организационно единство. Това не става с мускетарски снимки. Трябваше всеки лидер на отделните партии да осъзнае отговорността за създаване на общ гръбнак. Това така и не се случи. Резултатите от изборите показаха, че единството е без алтернатива", заяви Кънев в "Здравей, България" по Нова тв.

Той призна, че в краха на изборите има и нещо положително.

"Семейството ми се радва на резултатите, защото вече имат баща и съпруг вкъщи. Колегите адвокати също се радват. Никой няма интерес да има близък човек политик, особено ако той е честен. Да не говорим, че за способен професионалист тази работа не е доходоносна. Близките ми приятели също са доволни в персонален план, но има и една сериозна тревога. Колкото повече партиите и криминалните кръжоци изземат икономическата власт, толкова по-малко свободни стават гражданите. Това, че не сме в парламента, сме си го заслужили, няма нужда да ни съжаляват. Проблемът е, че тази общност от около 500-600 хиляди икономически независими хора ще пострада. Властта ще започне да издевателства над тях, защото именно това е целта й - да управлява икономическия бизнес.

Кънев коментира и защо хората са избрали да гласуват за ГЕРБ като алтернатива на БСП, а не за него и "Да, България".

"Представителите на автентично десните политически програми, се явихме с три такива. Това беше самоубийствен напън. Моят проект още отпреди една година беше да се явим в една коалиция, но след това се създаде проектът "Да, България" и те решиха да се явят самостоятелно на изборите. Решението да се конкурираме, вместо да бъдем заедно лиши едни 300 000 избиратели от свои представители в парламента. Ако имахме 20 депутати, можеше да коментираме кой да е премиер. След като не можеш да докараш 4% е смешно да коментираш. Ти си извън парламента и никой не се интересува от мнението ти. Затова и аз си ходя с оставката. Поех отговорността за това, което се случи, за серията от политически грешки, които направих. Божидар Лукарски показа, че е мъжкар и също подаде оставка. С него сме имали различия през годините, но го уважавам. Миглена Кунева не го направи, но това си остава вече във фолклора и народния хумор. Но има по-важни неща, догодина предстоят да се вземат изключително важни решения за реформите в българското правосъдие. А нас, хората, които сме най-близко до това нещо, няма да ни има", завърши Кънев.

Вашите коментари