Борисов на Кулата: Пращам ДАНС и БОП в Гърция, за ден ще се справят с трафикантите

13:08, 5 Март 2016

„Очаквам в понеделник на срещата „ЕС-Турция” в Брюксел да приемат моето предложение”, каза на брифинга след учените то ГКПП Кулата-Промахон премиерът Бойко Борисов, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

„Оптимист съм, че на срещата в понеделник ще се намери окончателно решение и ще бъде прието моето за бежанската криза. Да се възстанови Шенген и преминаването да става само през официалните ГКПП-та, след вземане на отпечатъци, медицинско обслужване и потвърждение от дестинация, където бежанците са желани. Тогава ги пускаме, а не кой откъдето иска да влиза”, каза Борисов.

Той призова да не се настройваме срещу мигрантите, защото те не са ни врагове, приветства примирието в Сирия, защото докато се мятат бомби, няма как хората да не бягат.
„Не приемам нито твърдия вариант на Виктор Орбан, но съм против и другата позиция – да се пропускат всички. Тези, които са икономически гурбетчии – да изчакат”, обясни премиерът.

Според него като се спрат нелегалните мигранти на зелена и морска граница и минават само през КПП, потокът ще се регулира.

„България изрази готовност да приема 1200 бежанци, до сега са дошли само двама, като единият си е тръгнал”, каза Борисов.
Според него обичаме гърците като съседи и приятели, но трябва воля и от тяхна страна, за да се справят с потока.
„Пращам нашия ДАНС и БОП, щом гърците не могат да се справят с трафикантите и за един ден проблема ще приключи”, закани се премиерът.

„Войници и жандармеристи се справиха отлично с ролята си на емигранти”, каза премиерът за самото учение.

Според него са се разиграли ситуации с припаднали жени-мигранти, ранен мъж-полицай и изтласкване с водни струи. Над 400 са били участниците в учението, като поне половината от тях ще останат тук – на граничния пункт с Гърция.
„За часове можем да дислоцираме нашите части, а за ден да докараме още 500 човека на границата, ако се появи проблем в района на Гоце Делчев”, поясни Борисов.

„Можем още да доразвием сътрудничеството с МО. Има още какво да се върши, това е само началото, важното е, че гарантираме на българските граждани, че можем да ги защитим”, каза министърът на вътрешните работи Бъчварова след учението.
„Вертолетите ни вече се оборудвани”, каза началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов. “Пилотите имат вече всичко”, допълни го Борисов.

На учението освен премиера присъстваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчваров, началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов, директорът на ГД „Гранична полиция“ главен комисар Антонио Ангелов, областният управител на Благоевград Бисер Михайлов и представители на местната власт. /БГНЕС

Вашите коментари