АБВ няма място в една управляваща коалиция, заяви пред БНР Александър Йорданов, бивш председател на Народното събрание, бивш посланик и едно от емблематичните лица на СДС.
Нормално ли е една млада партия, създадена вчера, веднага да иска да скача в каруцата на властта, коментира още той.
Консултациите показаха, че постепенно българските политици, с малки изключения, започват да разговарят като истински европейски политици и го правят открито пред обществото. Мисля си, че това е и резултат от протестите на гражданите през последните две години. С други думи, тази откритост за съставяне на правителство е успех на европейското и гражданското начало в българската политика, смята Александър Йорданов.
Той заяви, че всяка от партиите, които ще участват в бъдещото управление, трябва да направи компромис с нещо от програмата си и така да се стиковат, че страната да има стабилно правителство с мандат за 4 години и с подкрепа от дясноцентристката общност на България.
Александър Йорданов коментира още, че правителството трябва да е на споделената отговорност, на основата на подписано споразумение и програма, която да изразява това споразумение, а с министерските постове да се ангажират известни, ярки личности от участващите партии.
Според него не трябва повече да се допуска съставянето на правителство от типа "Орешарски".
Вашите коментари