Пламен Цеков: НЗОК дължи 230 хил. лева за всички лечебни заведения

21:45, 28 Юни 2013

Има неразплатени суми към договорните партньори и те възлизат на около 230 хиляди лева за всички лечебни заведения за болнична помощ. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” д-р Пламен Цеков, управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

„Това са средствата за здравно неосигурени родилки, за които заплаща Министерство на здравеопазването. До вчера, 18:00 часа, министерството не беше подписало споразумението между нас – НЗОК и Министерство на здравеопазване, с което трябва да ни трансферира пари от собствения се бюджет, за да заплатим тези средства на изпълнителите за болнична помощ. Сега вече имам информация, че това е свършено и в понеделник аз ще подпиша споразумението, за да могат да се наредят тези пари. Но причината това да не бъдат разплатени средствата, не е Националната здравноосигурителна каса”, обясни д-р Цеков.

По думите му има и преразход в две направления. „В денталната помощ има преразход 51% за полугодието, което е незначително като сума за този период и за болничната помощ е около 4% този преразход. При зъболекарите по традиция първото полугодие е по-силно, защото услугите, които заплаща касата за населението, за дентална помощ, обикновено се използват през първото полугодие и през второто полугодие имаме постепенно намаляване на разхода, така е било всички останали години и се надяваме, че през второ полугодие ще постепенно ще спадне преразхода”, посочи Цеков.

Според управителя на НЗОК, ако не спадне или не се изпълни тази тенденция от минали години, има възможност да бъдат преразгледани цените за дентална помощ – да бъдат коригирани, така че да може да се включат в бюджета.

Вашите коментари