Земеделски производители от община Садово излязоха на пореден протест заради градушката, която във вторник удари района заради забрана за стрелба на противоградни ракети.
Около 7:30 часа те блокираха със земеделска техника международния път към Турция край Садово.
Настояваме за адекватни действия, защото процедурата за получаване на компенсации е тромава и търпим сериозни загуби, казаха протестиращите. До тях е и кметът на Садово Димитър Здравков, който обобщава въпросите на ощетените, ненамерили вчера отговор при срещата с представители на фонд "Земеделие". Нека го чуем:
"Колко ще бъдат обезщетени на декар, докога ще чакат парите, тъй като от миналата година има хора, които още не са си получили парите. Самият факт, че тези хора, тръгвайки да правят протоколи, се отказват от обезщетения, показва, че този механизъм не работи! Ако държавата продължава да отстоява и да държи на този си механизъм, който въобще не работи, естествено, че те няма да го приемат. Другото, което е, за тази инфраструктура, която е по самите съоръжения - не се плаща, не се смятат надниците, които се дават от земеделците. Това също трябва да се включи!".
Повечето от протестиращите стопани признават, че няма застраховки, но обясняват, че това е така, защото застрахователите се държат с тях, както и държавата.
Градушката, която падна над района на Садово, защото имаше забрана за изстрелване на противоградни ракети заради преминаващ по това време пътнически самолет, унищожи хиляди декари селскостопанска продукция.
В сряда се проведе среща между представители на земеделското министерство и Държавен фонд „Земеделие“ и фермери. Те увериха, че всички пострадали земеделци ще бъдат обезщетени. Тези, които имат застраховка, могат да разчитат на компенсация до 80% от извършените разходи. На останалите ще бъде изплатена ставка на база декар, която зависи от отглеждания зеленчук. Фермерите обаче не останаха удовлетворени от възможностите. /БНР
Вашите коментари