Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет отпусна 23 880 лева за проектиране на неотложни възстановителни работи по коритото на питейния язовир на Кърджали „Боровица“, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
Искането за това финансиране бе отправено от областния управител Илия Илиев още през пролетта на 2016 г., но едва сега комисията отговори на служебния му приемник Начо Ковачев. Последният възложи изготвянето на технически проект за възстановителните работи в коритото на река Боровица в района на село Ненково. Целта е защита срещу преминаващите високи води и предотвратяване на евентуална авария на магистралния водопровод, захранващ Кърджали, Момчилград и още 35 населени места в двете общини, уточниха от областната администрация. Заданието включва геодезическо заснемане, геоложки доклад и хидроложки проучвания, които ще послужат за изготвяне на техническо решение за стабилизиране коритото и бреговете на реката и осигуряване на проводимост при високи води. За изпълнител на техническия проект е избрана пловдивската фирма „Водпроект СА“ ЕООД.
В края на юли 2014 г. безпрецедентна авария остави над 100 000 жители без вода. Тогава стана ясно, че след пороите десетки тонове дървесна маса са се свлекли в язовир „Боровица“, вследствие на което от крановете потече кафява воняща течност. Цели участъци от бреговата ивица бяха отнесени, а съществуващите шахта-калници на водопровода се оголиха и застрашиха с прекъсване асфалтовия път за язовир „Боровица“. Екипи на В и К с тежка верижна техника и водолази две седмици прочистваха питейното хранилище, осигуряващо вода на Кърджали, Момчилград и 35 села. Лабораторни изследвания бяха установили високо съдържание на чревната бактерия Ешерихия коли, което още повече изнерви потребителите, принудени да купуват големи количества бутилирана минерална вода. Почистването на питейния язовир обаче бе принудително прекъснато, защото възникна тежка авария по магистралния водопровод, а в отделни райони водата продължи да тече мътна и с миризма на тиня. /БГНЕС
Вашите коментари