Социалните мрежи предизвикват сходни с алкохолизма зависимости

21:01, 6 Януари 2015

През последните години все повече се говори за зависимостите, които човек развива при използването на съвременните средства за комуникация и в частност социалните мрежи, но не си даваме сметка, доколко реален е проблемът.

Психолози от Университета в Олбъни, САЩ, публикуват статия в списание Addiction, в която твърдят, че Фейсбук създава точно такъв вид зависимост, каквато предизвикват някои силни психотропни вещества (с други думи - естествени и синтетични дроги).

В изследването, проведено от психолозите, участва 300 студенти на възраст 18 години. 90% от тях отговарят, че ползват Фейсбук, като около 1/3 от времето, което прекарват пред компютър, е посветено на общуване в социалната мрежа. На участниците са задавани въпроси, които са взети от тест за установяване на алкохолна зависимост, но питанията са приспособени за социалната мрежа – например, един от въпросите гласи: “Носи ли ви удоволствие посещаването на Фейсбук?”

Резултатите от тестовете показват, че 10% от потребителите на социалната мрежа проявяват психологични симптоми, сходни с тези, които възникват при алкохолна зависимост. Разбира се, че тези хора са влизали много често във фейсбук-профила си, но при тях освен това се наблюдава и силно раздразнение, ако не успеят по една или друга причина да се включат в социалната мрежа. “Фейсбук-зависимите” развиват емоционална нестабилност, импулсивност в поведението, започват по-малко да контролират емоционалните си пориви. Наблюдава се и пряка връзка между зависимостта от социалната мрежа и проблеми с употребата на алкохол. Тоест, както предполагат авторите на изследването, пристрастяването към Фейсбук отключва склонността към развиване и на друг вид зависимости.

Всяка зависимост възниква заради чувството за задоволство, което изпитваме; заради наградата, която мозъкът ни получава, а в последствие започва да иска във все по-големи дози. В социалните мрежи “наградите” ни са в много широк спектър – от “харесванията” на публикуваното, до простото появяване на съобщение, че някой от “приятелите” е обновил съдържанието на страницата си. Поради това, че не знаем кога точно ще се случи такова “обновяване на контента”, кой и кога ще ни “хареса”, възниква неопределеност в очакванията ни, а получаването на “наградите” формира навика да повтаряме някакви поредици от действия, от които после е много трудно да се откажем.
В случая със социалните мрежи за задълбочаване на проблема спомагат и мобилните приложения, посредством които буквално може да не излизаме от страниците на Фейсбук и да живеем с очакването на нови “новини”.

За сега не е ясно дали “зависимостта от Фейсбук” ще бъде призната официално като психологичен проблем. Ясно е, че се налага провеждането на допълнителни изследвания и не е изключено феноменът да бъде причислен към семейството на по-обширна категория “медиа зависимости”, в която да се описват психичните проблеми на хора, които не могат да живеят нормално без новини, снимки, телевизия, социални мрежи и още от “благодатта на виртуалния свят”.

Вашите коментари

най-ново | най-четени