„Когато слушаме радио, ние сме свободни в своето въображение“ – това са думи на Робърт Уилсън, феноменална фигура в света на съвременния експериментален театър.
Радиопоредицата „Моментна снимка“ в това издание е посветена на знаменития театрален и визуален художник, чийто метод съчетава танц, движение, светлина, музика и текст. Станете съпричастни на атмосферата, в която са се раждали спектакли като „Айнщайн на плажа“, „Опера за три гроша“, „Старицата“, „Басните на Лафонтен“, „Приказките на Пушкин“ и още много други.
Сред последните му творби е премиерата на „Отело“ със Соня Йончева като Дездемона в Баден-Баден в Германия.
В момента Роберт Уилсън е в София заедно със своя екип и репетира Шекспировата „Буря“, която ще бъде поставена под негова режисура.
Пет са премиерните дати на „Бурята“ на Уилсън – театралното събитие на сезона в Народния театър „Иван Вазов“. Официалните премиери са на 18 и 19 ноември.
Представлението по прочутата пиеса на Уилям Шекспир ще може да се гледа и в още три дни преди това – 14, 16 и 17 ноември, които самият Уилсън нарича „генерални репетиции с публика“.
Петте представления са насрочени поради очаквания огромен интерес към първото в историята на театъра у нас гостуване на режисьор от подобен ранг. /БНР
Вашите коментари