Геополитическото напрежение тласка цените на зърното нагоре

09:04, 21 Март 2026
Геополитическото напрежение тласка цените на зърното нагоре

Цените на основните зърнени и маслодайни култури отбелязват ръст на международните борси, стимулирани от увеличеното търсене и подновените опасения за продоволствената сигурност. Напрежението в Близкия изток и прекъсванията на транспортните маршрути засилват несигурността сред ключовите купувачи, сочат експерти от Софийската стокова борса (ССБ).

Фючърсите на хлебната пшеница с доставка следващия месец достигнаха 216-225 долара за тон на борсата в Чикаго и 236-241 долара за тон на европейския пазар Euronext. Цените на царевицата също се повишиха, като на Чикагската борса варират между 178-185 долара за тон, а на Euronext – между 239 и 241 долара за тон.

Основен фактор за повишението е 30-процентният скок в цените на карбамидните торове, които надхвърлиха 650 долара за тон от края на февруари. Нарастващите разходи за торове с високо съдържание на азот карат земеделските производители да обмислят пренасочване на площи от царевица към соя, което допълнително засилва натиска върху предлагането.

Цените на суровата и бялата захар също показват тенденция към повишение поради увеличените цени на етанола. Въпреки че световните излишъци засега успяват да компенсират ръста, комбинацията от метеорологични и политически сътресения може да дестабилизира пазарите в близко бъдеще. Цените на захарта в Европа се движат в диапазона 413-451 долара за тон, а в САЩ – 312-339 долара за тон.

На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки остава спокойна. След сделките от началото на февруари, купувачите на хлебна пшеница отсъстват, а продавачите поддържат цена от 190 евро за тон. Цените на основните хранителни стоки са стабилни.

На българския пазар има предлагане на концентрирани зърнени фуражи. Сключени са сделки за царевица на 335 евро за тон, фуражна пшеница на 260 евро за тон и фуражен ечемик на 320 евро за тон. В сегмента на индустриалните стоки са реализирани сделки за газ пропан-бутан (520-533,33 евро за хиляда литра) и природен газ (703,49 евро за хиляда куб. метра).

Вашите коментари